Измина точно месец от началото на руската военна инвазия в Украйна. И точно 13 дни, откакто за последно публично бе видян руският военен министър Сергей Шойгу. В социалните мрежи потребители и анализатори се питат какво се случва, а руското издание в изгнание - Meduza, задава въпросът - Шойгу, къде си?
Медията пише, че последното публично появяване на министъра на отбраната е от 11 март. Датата е забелязана първо от журналиста на "Медиязона" Дмитрий Трешчанин. Имайки предвид тази подроност, разследващият сайт "Agentstvo" прави задълбочен анализ на медийното присъствие на Шойгу от времето на нахлуването в Украйна.
Интересното е, че последните новини в профила в социалните мрежи на министъра са именно от 11 март, когато той имаше телефонен разговор с турския си колега Хулуси Акар. Същия ден Шойгу бе снимам в Централната военна болница "Мандрика" в Москва, където раздаде награди на руски войници", отличени за участието си в "специалната военна операция".
След седмица пълно медийно затъмнение, новина за Шойгу се появява на 18 март. Според сайта на Кремъл министърът на отбраната е участвал в среща с руския президент Путин и постоянните членове на Съвета за национална сигурност - чрез видеовръзка. Снимки или видеа от срещата обаче така и не са публикувани.
Много по-интересно е обаче, че същия ден контролираният от Кремъл "Първи канал" излъчва кадри с Шойгу от поредното награждаване на войници, твърдейки, че видеото е актуално - от този ден. Журналисти обаче забелязват, че кадрите са абсолютно същите като тези, показани вече седмица по-рано на 11 март.
Липсата на Шойгу от публичното пространство е странна не само, защото страната му води война и той би трябвало да е в предните редици по всички правила на играта. Проследяването на действията му от преди 11 март ясно показват, че той е бил доста активен в медийните си изяви.
"Agenstvo" изчислява, че преди тази дата той се появява по няколко пъти на няколко дни. Например:
- На 24 февруари издава инструкции заз създаване на безопасни коридори за украински войници, които се предават и предава на военните да се отнасят с уважение към тях.
- На 25 февруари се среща с арменския министър на отбраната Сурен Папикян.
- На 27 февруари се среща с Путин, който му заповядва да приведе руските сили за възпиране в готовност.
- На 1 март Шойгу провежда конферентна връзка с ръководството на руските въоръжени сили, на която обяснява, че "специалната военна операция" продължава и ще продължи, докато "целите не бъдат постигнати". В същия ден има и телефонен разговор с турския си колега.
- На 4 март министърът разговаря с генералния секретар на ООН Антониу Гутериш.
- На 8 март следва нов разговор с турския военен министър.
И след датата 11 март, за която вече разказахме - на практика нищо. Интересното е, че Шойгу по принцип е много медийно активен, "Agenstvo" дори нарича пиара "основното медийно оръжие на министъра на отбраната."
Смята се, че когато Шойгу поема поста през 2012 г., пресслужбата на кабинета му е започнала да работи почти денонощно, а заместниците му са били натоварени със задачата да следят медийното му отразяване и да се грижат "за негативното отразяване". Каквото и да значи това в руския контекст.
Официално от Кремъл казват, че Шойгу имал проблеми със здравето - "сърдечни проблеми". Тази теза обаче започва да става много съмнителна, на фона на забатаченаата инвазия и на фона на многобройните руски жертви в Украйна.
По време на брифинг на 24 март пък говорителят на президентството Дмитрий Песков представи ново обяснение.
"Министърът на отбраната има много, много грижи. В момента протича специална военна операция. Разбира се, не е сега времето за медийни изяви", съобщи той, цитиран от РИА Новости.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни